Blog

Gdzie najlepiej zainstalować klimatyzator?

Letnie dni kojarzą się z wakacjami, ale i wysokimi temperaturami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Kiedy na zewnątrz panują tropikalne upały, jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie chłodnych i zacienionych miejsc. Niestety, wskutek nagrzewania się pomieszczeń trudno schronić się przed dusznym powietrzem nawet w domu. Wówczas z pomocą przychodzą klimatyzatory. Na rynku znaleźć można różne rodzaje klimatyzatorów – ściennych, przypodłogowych, podsufitowych, kasetonowych oraz kanałowych. Wybór odpowiedniego z nich uzależniony jest od aranżacji przestrzeni, warunków montażowych oraz preferencji właścicieli. Warto jednak wiedzieć, gdzie najlepiej zainstalować urządzenie, by pracowało najefektywniej i jednocześnie zapewniało największy komfort domownikom.

W jakim miejscu warto zamontować klimatyzator?

Klimatyzatory najlepiej montować w miejscach, w których się najczęściej przebywa. I o ile w biurach i budynkach użyteczności publicznej wybór jest prosty, o tyle w domach lub mieszkaniach może być on dość problematyczny. Mianowicie zazwyczaj największy dylemat budzi montaż urządzenia w sypialni albo w salonie. W salonie spędza się zwykle najwięcej czasu w ciągu dnia, podczas gdy temperatury są najwyższe, z kolei sypialnia jest miejscem wypoczynku w nocy, kiedy to upał jest najbardziej dokuczliwy, niemniej dźwięki pracującego urządzenia mogą zakłócać sen i przeszkadzać w trakcie zasypiania. Wybór pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami wynika głównie z preferencji domowników oraz możliwości, jakie oferuje aranżacja przestrzeni.

Instalując klimatyzator, warto jednak pamiętać o kliku kluczowych zasadach, które mają istotne znaczenie niezależnie od tego, czy urządzenie znajdzie się w sypialni, czy salonie. Po pierwsze powietrze musi mieć możliwość swobodnego przepływu, dlatego urządzenie nie może być zasłaniane zasłonami, meblami czy innymi dekoracjami. Eksponując klimatyzator, nie trzeba się jednocześnie martwić o zaburzenie estetyki wnętrza. Mianowicie nowoczesne klimatyzatory wyróżnia nieszablonowy design, który doskonale wpisuje się w charakter wnętrz, nierzadko stanowiąc dodatkową ozdobę pomieszczeń. Ci, którym jednak zależy na dyskretnym montażu urządzenia, mogą postawić na ukrywane w suficie klimatyzatory kasetonowe i kanałowe.

Co więcej, jednostki chłodzące powinny być instalowane w miejscach, które nie kierują strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na łóżka, sofy czy stoły z krzesłami. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przeciągów, które mogłyby być przyczyną przeziębień oraz gwarantuje komfort domowników, którzy nie są narażeni na bezpośrednie podmuchy, ale odczuwają przyjemny chłód płynący z urządzenia w całym pomieszczeniu. Klimatyzatory nie powinny być też montowane w pobliżu miejsc wypoczynku ze względu na dźwięki generowane w trakcie pracy. Ponadto, ich montaż nie sprawdza się także w rogach pomieszczeń, gdzie dźwięki odbijają się, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu.

Montaż klimatyzatora – które miejsce sprawdzi się najlepiej?

Wśród najlepszych opcji montażu klimatyzatora wymienia się zainstalowanie urządzenia w pobliżu okna, ze względu na to, iż to przez nie do pomieszczeń trafia najwięcej ciepła. Jeśli pod parapetem nie znajduje się kaloryfer, w jego miejscu doskonale sprawdzi się klimatyzator. Wówczas urządzenie nie zajmie dużo miejsca i nie będzie rzucało się w oczy. Przy czym instalując klimatyzator w pobliżu okien, nie należy zapominać o tym, że jednostka, a zwłaszcza czujnik temperatury nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zaleca się zatem montaż jednostki pod sufitem, gdzie nie tylko nie docierają promienie słoneczne, ale także powietrze miesza się najefektywniej, gwarantując dostęp do przyjemnego chłodu w całym pomieszczeniu.